Teknoloji Kariyerinde İhtiyacınız Olan Beceriler

Küreselleşme, sınırları ve sınırları yıktı. Kullanıcı davranışı ve tüketicilik değişiyor. Dijital yakınsama ve teknolojik aksaklıklar yeni iş modelleri yaratıyor. Dijitalleşme, çalışma, iletişim ve yaşama şeklimizi tamamen değiştirecek şekilde ayarlandı. Dünyamız değişiyor. 

Neyse ki, teknoloji alanında bir kariyer düşünmek için daha iyi bir zaman hiç olmadı. Fırsatlar ve geniş bir rol ve uzmanlık çeşitliliği ile gelecek davetkar görünüyor.

Dijitalleşme çağında rekabetçi olmak, dün olduğu gibi bugün de bazı sağlam temel becerilerde ustalaşmak ve geliştirmekle ilgilidir ve yarın da geçerli olacaktır.

Bir Ömür Boyu Süren Sağlam Beceriler

Şu andan itibaren 50 veya 100 yıl kadar talepte kalmaya devam edecek bazı yetkinlikler var.

Örneğin iyi bir iletişimci olmak asla modası geçmez. Kavramları, fikirleri, ihtiyaçları veya hedefleri verimli bir şekilde iletme beceriniz, rolünüz veya sektörünüz ne olursa olsun başarınızı ve rekabet gücünüzü destekleyecek bir beceridir. Ve güçlü iletişim becerileri – ister yerel ister öğrenilmiş veya gelişmiş olsun – başka bir temel yetkinlikle yakından bağlantılıdır: işbirliği.

İster bir ekipte, ister meslektaşlarınız veya müşterilerinizle yüz yüze çalışın, ister neredeyse sınırlar ve zaman dilimlerinin ötesinde çalışın,  işbirliği yapma yeteneği  – fikirleri değiş tokuş etmek ve yeni yaklaşımları kabul etmek – profesyonel olarak başarınız için hayati önem taşır; ve kariyeriniz dahilinde öğrenme ve gelişme kapasiteniz.

Kalıcılık, sizi başarıya götürecek başka bir özelliktir. Başarılı insanların çoğunun karakteristik  özelliği, karmaşıklıkla çalışma yeteneği  – zorluk ne kadar zor veya görünüşte imkansız olursa olsun – bireyleri ayırır. Hatalardan ders alma ve onlardan korkma kapasitesi de öyle.

Elbette, yaptığımız şeylerin çoğunun temelini oluşturan bilgi, öğrenmeye istekli olmayı gerektiriyor  . Bilgi oluşturmak zaman ve özveri gerektirir. Ve yarın olduğu kadar bugün de değişmesi olası olmayan temel bir beceri alanı.

Daha da Bağlantılı Bir Dünya İçin Hazırlanıyor

Öyleyse uzmanlar, gelecekteki bir çalışma dünyasına ve IoE çağına bakarken, hangi özellikleri düzeltmeniz gerektiğine inanıyor?

Teach For All’da Kurumsal Uygulamalar Direktörü Nicholas Enna ile geleceğin çalışanlarının rekabeti sürdürmek için neleri devreye alması gerektiğine dair içsel bir yol izledik.

Şimdi, geleceğe bakmak her zaman biraz  sarsılır ve özlenirken , Enna, ne olursa olsun bir kenara atmak istemeyeceğiniz bazı beceriler olduğuna inanıyor.

Açık fikirli  olmak ve zorluklara uyum sağlamaya hazır olmak , birincisi, gelecekteki iş gücünün dayanak noktası olacak, diyor. Ve sadece zihinsel olarak değil, fiziksel olarak da insanlar ve makineler arasındaki sınırlar değiştikçe. Makineler ve insanlar yaklaştıkça – giyilebilir teknoloji zaten yaygınlaşıyor – aramızdaki sınırlar giderek bulanıklaşacak.

 Enna, çeviklik ve inisiyatifin de ödüllendirileceğini söylüyor. Doğrudan liderlik olmadan çalışma ve yeni kavramlara ve verilere hakim olma yeteneği – Enna’nın “farklı yazılım veya platform türleri üzerinde sığ uzmanlar” haline gelme yeteneği, inovasyon hızlandıkça büyük olasılıkla gerekli hale gelecektir.

Veri analizi  ve değerlendirme kapasitesi temel beceriler olacaktır – ve aslında bugünün işyerinde bunun kanıtlarını zaten görüyoruz. Gelecekte bu yalnızca artacak, diyor Enna, gezinmek için “karanlık veri suları” ile.

İşin geleceğine hazırlanmak için bugün burada ve şimdi ne yapabilirsiniz diye merak ediyor olabilirsiniz.

Oluşturmaya Başlayın

İnovasyon uzmanı Sarah Miller Caldicott, gelecekte ihtiyacınız olan becerileri şimdi düşünmeye başlayın diyor. Gelecek için kendinizi silahlandırmaya başlamak için yapabileceğiniz çok şey var. Öğrencileri ve tecrübeli yöneticileri oturup beceri setlerini gözden geçirmeye çağırıyor:

  • Yenilemek veya inşa etmek isteyebileceğiniz alanları belirleyin
  • Edinmek isteyebileceğiniz becerileri belirleyin
  • İşinizi kolaylaştırmanıza yardımcı olacak süreçleri öğrenin

Yeni yetenekler veya bilgilerle özgeçmişinizi geliştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. İnternet sayesinde bilgi edinmek gerçek parmaklarınızın ucunda.

Onu nasıl dilimlerseniz ya da parçalarsanız, gelecek şu anda gerçekleşiyor. Ve dijitalleşme çağında kariyerinizin nasıl ilerleyeceğini düşünmeye başlamanın tam zamanı. Gelecekteki kariyerinizde başarılı olmak için çabalarken, teknolojinin tüm sektörlerde ve iş pozisyonlarında daha da iç içe geçeceğini bilin. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir